staw kolanowy
ZABIEG MAŁOINWAZYJNY
W około połowie przypadków zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego zniszczeniu ulega tylko jedna strona stawu (jeden przedział). Jeśli dodatkowo zachowane są nieprzykurczone więzadła w stawie to wystarczy wtedy założenie endoprotezy tylko na jednym kłykciu kości udowej i piszczelowej tzw. endoprotezy jednoprzedziałowej. Cięcie chirurgiczne może być wtedy znacznie mniejsze. Mniejsze jest uszkodzenie aparatu wyprostnego kolana, nie wycinamy też więzadeł krzyżowych, a tym samym powrót do zdrowia jest szybszy.
Endoproteza jednoprzedziałowa
Endoproteza całkowita
Przeżywalność w organizmie dobrze założonej endoprotezy jednoprzedziałowej jest podobna jak endoprotezy całkowitej. Badania naukowe również potwierdzają, że zmiany w pozostałej części stawu kolanowego najczęściej nie postępują, więc konieczność założenia endoprotezy całkowitej z powodu nasilenia zmian w pozostałej części stawu są bardzo rzadkie.
Pacjenci po endoprotezoplastyce jednoprzedziałowej funkcjonują lepiej, mniej jest też powikłań pooperacyjnych. Pacjenci z założoną endoprotezą jednoprzedziałową mają poczucie „własnego kolana”, które nie boli, ponieważ zachowane są wszystkie więzadła kolana, łącznie z więzadłami krzyżowymi.
U pacjentów kwalifikowanych do takiej endoprotezy istnieje czasem konieczność zmiany decyzji w trakcie zabiegu, jeśli zniszczenie stawu okaże się bardziej rozległe. Wtedy musimy jednak założyć endoprotezę całkowitą.